Všetky články
-
Plamienok šetrí energiu Zvonka na boj s chorobou
Keď sa u Zvonka objavili príznaky neuromuskulárnej choroby, obrátili sme sa na Plamienok. Pomoc, ktorú nám poskytli, je neoceniteľná – od podpory v domácnosti až po riešenie komplikovaných situácií s infekciami, ktoré sú každodennou súčasťou jeho života.
-
Nezisková organizácia PLAMIENOK vydala knihu „Precitnutia“
Minulý týždeň nezisková organizácia PLAMIENOK n.o. vydala knihu detskej lekárky, paliatologičky a zakladateľky Plamienka Márie Jasenkovej a známej slovenskej ilustrátorky Daniely Olejníkovej.
-
STRETNUTIE VO VLAKU. Z cyklu „Sladko-trpké príbehy zo života“ nielen pre tých, ktorí stratili blízkeho.
Príbeh o živote po strate manžela Juraja a o vnútornej zmene, keď sa prvý krát po smrti blízkeho dokážeme opýtať cestujúceho, čo číta.
-
Od maminy malinkej Sandry s Edwardsovým syndrómom: "Nech znie svetom hudba lásky a svieti svetlo nádeje v každej ťažkej chvíli..."
Zuzana, mama malinkej Sandry s Edwardsovým syndrómom, o ktorú sme sa v Plamienku starali, hovorí o pomoci Plamienka.
-
Kedy a ako sa deti dostávajú do Plamienka?
Často sa stretávame s otázkami od našich darcov, lekárov i rodín, ako sa dieťa môže dostať do starostlivosti Plamienka. Postup je pomerne jednoduchý. Prečítajte si, kto a ako môže Plamienok o starostlivosť požiadať, aké formy starostlivosti Plamienok poskytuje a čo je naším cieľom. Dozviete sa prečo dnes...
-
Ako PLAMIENKU pomôžu 2% z dane?
Ak Vás zaujíma, čo vieme z 2 % z dane zabezpečiť deťom a rodinám v našej starostlivosti, tak tento článok je práve pre Vás. Dozviete sa, ako prostredníctvom 2 % z dane podporujete deti v starostlivosti PLAMIENKA a prispievate tak k tomu, aby sa aj nevyliečiteľne choré deti mali čo najlepšie a žili čo najdlhšie.
-
Ako učiteľ môže pomôcť žiakovi po strate blízkeho?
“Môj 8-ročný žiak stratil otca a často o ňom v triede hovorí. Chcela by som vedieť, ako mám reagovať.” Aj s takýmito otázkami sa na nás obracajú učitelia počas bezplatných konzultácií s psychológom, ktoré sú pre nich určené.
-
JANKA PO STRATE MAMY PREVZALA NA SEBA VEĽA ZODPOVEDNOSTI
Ak tínedžerom po strate rodiča pomôžeme nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a osobným rozvojom, budú cítiť našu podporu. Táto rovnováha im uľahčí spracovanie straty rodiča, dodá im silu na osobnostný rast a pomôže im kráčať smerom k naplnenému a vyrovnanému životu.
-
AK STE ZAMESTNANEC A CHCETE DAROVAŤ 2%, ZAŠKRTNITE POLÍČKO VII
Zaškrtnutím, alebo nezaškrtnutím jediného políčka v Žiadosti o ročné zúčtovanie dane rozhodujete o tom, čo sa stane s časťou vašich daní. Ak chcete darovať 2 % zo svojich daní, nezabudnite v žiadosti zaškrtnúť políčko číslo VII.
-
Ako darovať 2% z dane?
Prečítajte si ako môžete darovať 2% zo svojich daní a podporiť tak dobrú vec. Ak venujete svoje 2 percentá z dane Plamienku, pomôžete nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám byť a žiť doma, a deťom, ktoré stratili blízkeho, znovu objaviť farby života.
-
AKO POMÔCŤ DIEŤAŤU, KTORÉ STRÁCA CHORÉHO RODIČA, ALE ODMIETA PSYCHOLOGICKÚ POMOC
Čo robiť, ak cítme, že deti, ktoré strácajú nevyliečiteľen chorého rodiča, potrebujú aj odbornú psychologickú pomoc, ale odmietajú ju prijať. Ako deťom v tejto situácii doma pomôcť?
-
Daňové priznanie: najčastejšie otázky a odpovede
Podávanie daňových priznaní so sebou prináša množstvo otázok. Chcete sa v tejto problematike jednoduchšie zorientovať? Prinášame prehľad, ktorý Vám s tým pomôže.
-
Ako použijeme 2% z dane v Plamienku?
Pýtate sa, čo sa v Plamienku stane s Vašimi 2% z dane? Pozrite sa, čo všetko sa dá z 2% z dane zabezpečiť deťom a rodinám v našej starostlivosti a ako veľmi môže Vaša podpora ovplyvniť a zmeniť ich životy k lepšiemu.
-
Ako deťom pomôcť po strate obľúbenej hračky? Kafkov príbeh o dievčatku, ktoré stratilo bábiku.
Inšpirujme sa príbehom dievčatka, ktoré stratilo bábiku, v ktorom jej známy spisovateľ Franz Kafka tvorivo pomohol prijať bolesť a opäť otvoriť sa láske k novej bábike.
-
Chrániť život bolo poslanie tatina a teraz je aj moje
Inšpiratívny príbeh Michaely, mamy 9-ročnej Mii a 15-ročnú Emily, ktorá stratila otca, o tom ako dostala vtáčiu búdku a pokračuje v životnom poslaní svojho otca. Zároveň prijala psychologickú pomoc Plamienka.
-
Príbeh vianočného taniera
Osobný príbeh o tom, ako dedkov prázdny tanier na štedrovečernom sa stal tanierom pre pútnika, ktorý nemá s kým večerať. Ale aj o tom, ako pribudla na vianočnom stromčeku ručne vyrobená vianočná guľa ako spomienka na krásne chvíle, ktoré som s dedkom zažila.
-
Môj syn Julián odišiel pred Vianocami, slávime ich aj v jeho mene
Ojka stratila 17- ročného syna Juliho na konci októbra 2013. Pár týždňov po ňom zomrel aj jej otec. Hoci prvé Vianoce bez nich boli ťažké, Ojka s dcérkou a rodinou na tieto sviatky nezanevreli. Ľuďom, ktorých čakajú prvé Vianoce bez blízkeho, dnes s odstupom času odkazuje - do ničoho sa nenúťte.
-
Premýšľam o prvých Vianociach bez syna Olivera
Milan (51r.) spolu s manželkou Andrejkou (48) tento rok tragicky stratili 17 ročného syna Olivera. Prichádzajúce Vianoce budú iné ako bývali. Milan vyhľadal pomoc psychológa v Plamienku a pravidelne navštevuje terapeutické sedenia. Jeho láskavosť a otvorenosť k životu nás inšpirujú a radi by sme sa o ne...
-
KEĎ DÁVANIE JE VŠETKO ČO MÁME
-
„Istý čas trvalo, kým som začala vnímať, že smútim.“ hovorí Katka, ktorej po strate manžela pomohli terapeutické skupiny
Katka stratila manžela, ktorý po rýchlych piatich mesiacoch zomrel na onkologické ochorenie. S Plamienkom sa skontaktovala ešte pred jeho smrťou, chcela mu vybaviť mobilný hospic a poradiť sa ohľadom psychologickej pomoci pre svoje dve malé deti, Šimonka a Sáru. Dozvedela sa o ňom od známej zdravotnej sestry,...
-
Milan o pomoci Plamienka po strate manželky Barborky: Keď bude lepšie mne, pomôže to aj môjmu synčekovi Riškovi
Milan pred siedmimi mesiacmi stratil manželku Barborku, ktorej náhle zlyhalo srdce. Po jej nečakanom odchode zostal sám s malým 1,5 ročným Riškom.
-
KEDY SMÚTOK STRÁCA SILU. Ako pomôže priateľ, a ako terapeut?
Keď nám zomrie niekto blízky, náš život sa obráti naruby. Bolesť a túžba po našom blízkom vypĺňa väčšinu nášho vnútra. Nezriedka sa cítime osamelo, nepochopení ľuďmi, ktorí takúto životnú skúsenosť nemajú. Smútok ale vždy potrebuje svedka, aby sa...
-
Nathanovi po strate tatina pomohla terapeutická skupina v Plamienku
Nathan má 7 rokov a pred rokom náhle stratil tatina kvôli zástave srdca. O tri mesiace neskôr, keď Nathan nastúpil ako prváčik do školy, jeho mama Vladimíra požiadala o pomoc Plamienok.
-
Ako hovoriť s deťmi o smrti?
Jednou z najťažších úloh rodičov je priblížiť svojmu dieťaťu skutočnosť, že všetko živé raz musí zomrieť. Žijeme v smrť popierajúcej a proti smrti bojujúcej kultúre. Ľahšie sa nám hovorí o počatí a príchode na tento svet, ale o konci života rozprávame omnoho menej. Neveríme,...
-
Terapeutická rozprávka pre deti aj dospelých, ktorí stratili blízkeho
Nakreslite a napíšte si spolu svoj vlastný rozprávkový príbeh Ajky a Grofa
-
Plamienok pomohol Miškovi po strate tatina
Miško (9) pred rokom stratil otca. Jeho mama Saša sa obrátila na Plamienok, ktorý bezplatne pomáha deťom a rodičom po strate blízkeho.
-
Čo znamená paliatívna starostlivosť? Odpovedajú rodiny, ktorým v Plamienku pomáhame.
O paliatívnej starostlivosti sa v spoločnosti hovorí málo. Nevieme si ju predstaviť, pretože život s nevyliečiteľnou chorobou ako aj to, čo v tomto období môže pomôcť, si väčšinou nedokážeme dobre predstaviť. Príbehy iných nás ale môžu v mnohom poučiť a inšpirovať. Poprosili sme preto rodičov...
-
Čo povedať dieťaťu, ktoré stráca alebo stratilo blízkeho, pred návštevou psychológa v Plamienku?
Deti, ktoré strácajú alebo stratili blízkeho môžu prichádzať na konzultáciu s veľkými obavami či dokonca ju odmietať. Spôsob a informácie, ktoré im ako rodičia o konzultácii povieme sú veľmi dôležité. Radi by sme Vám týmto článkom pomohli a inšpirovali...
-
Rodičia sa nás boja, keďže symbolizujeme smrť
Mnohí ľudia majú predstavu, že paliatívna starostlivosť je sprevádzaná len bolesťou a nešťastím. Doktorka Mária Jasenková však ponúka aj iný pohľad.
-
Ako hľadať po strate blízkej osoby v práci novú rovnováhu?
Vrátiť sa do práce po strate blízkej osoby nebýva jednoduché. Prečítajte si čo nás rodičia, ktorí stratili manžela, manželku, partnera, partnerku ako aj rodičia, ktorí stratili dieťa, naučili.
-
Ako hovoriť s adolescentom po strate blízkeho
Pomôcť tínedžerom nie je ľahké, pretože neradi ukazujú svoju zraniteľnosť, ani pred priateľmi, ani pred dospelými. Neradi zdieľajú smútok a neradi o ňom hovoria. Tínedžeri hľadajú nezávislosť a nemajú radi, keď im dospelí pomáhajú. Partnermi sú pre nich rovesníci, ich kamaráti a...
-
Kedy je vhodný čas prísť na konzultáciu s psychológom, ak je rodič dieťaťa nevyliečiteľne chorý?
Do Plamienka sa nám čoraz častejšie ozývajú rodičia detí, ktorých druhý rodič je nevyliečiteľne chorý. Rodičia sa často pýtajú, čo, kedy a ako deťom povedať, čo deťom nehovoriť, ako môžu deti reagovať, ako ich pripraviť na to, čo sa bude diať. Často sa však ozývajú až vtedy, keď je stav druhého...
-
Keď bol otec Katkiných detí nevyliečiteľne chorý, požiadala o konzultáciu s psychológom Plamienka
Katka sa skontaktovala s Plamienkom už v čase nevyliečiteľnej choroby otca svojich dvoch detí. Vďaka konzultácii s psychológom dokázala hovoriť s deťmi o tatinovom stave. Aj po jeho odchode Plamienok dlhodobo pomáha deťom i jej.
-
Plamienok pomohol v terapeutických skupinách po strate tatina obom mojim deťom
Ivana stratila manžela počas pandémie kovidu. Jej dcéra Miška mala vtedy 12 rokov a syn Adriánko 10 rokov. Obaja absolvovali terapeutické skupiny pre deti a tínedžerov v Plamienku. Prečítajte si Ivanino rozprávanie o ich smútení a aj o tom, ako sa jej podarilo presvedčiť svoju dcéru v tínedžerskom veku, aby...
-
Si súčasťou tohto sveta, nie návštevníkom. Úvaha na motívy filmu „Chobotnica – moja učiteľka“
V Plamienku stretávame a pomáhame deťom aj dospelým, ktorí majú náročné životné osudy – vážne, nevyliečiteľné ochorenie a/alebo stratu najbližšieho. Nie zriedka sa v týchto obdobiach dostaneme do situácie, keď zásadná zmena života je nevyhnutná, aby sme mohli...
-
Čakáme dieťatko s Edwardsovým syndrómom, a rozhodujeme sa, ako ďalej
Ak rodičom oznámia, že čakajú dieťatko s Edwardsovým syndrómom, v jednej sekunde sa im zrúti svet. Čo budeme teraz robiť? Čo nás čaká, ak sa rozhodneme pokračovať v tehotenstve? Ako bude vyzerať pôrod a kto nám pomôže? Bude naše dieťatko žiť? Ako dlho? Zvládneme to? Nebude lepšie, ak tehotenstvo...
-
Oddych v lete po strate blízkej osoby je potrebný. Nemusíme ho nazývať dovolenkou.
Oddych po strate blízkeho neznamená „užívať si“. Neznamená „mať sa dobre a necítiť bolesť“. Je to cesta do vnútra a potom von. Je to cesta k zmene, je to hľadanie rovnováhy. Urobiť v lete hoci malú zmenu, ktorá mi môže priniesť väčšiu rovnováhu, znamená dovolenkovať. Prijmime...
-
Smútok po strate mojej mamy ma vedie, učí, mení a posúva k hlbšej radosti
Zuzana v 18 rokoch stratila mamu na závažné ochorenie. Pomoc po strate nevyhľadala. Nebola v tom čase ľahko dostupná. Ako jej strata mamy ovplyvnila ďalší život? Je možné smútok si „nevšímať“ a žiť akoby sme blízkeho nestratili? Aké sú nepriame prejavy smútku, ktoré...
-
Darovala som manželovu zbierku, a jeho celoživotná snaha sa tak naplnila
Príbeh pani Kataríny, ktorá po strate manžela darovala jeho zbierku rastlín univerzite, nás v Plamienku inšpiroval a s jej súhlasom ho uverejňujeme. Keď darujeme alebo dokončíme dielo nášho blízkeho, jeho život tak vďaka nám dostáva hlbší zmysel. Je to prejav lásky,...
-
Deti nevyliečiteľne chorých rodičov: Prečo potrebujú láskyplné spomienky a ako ich vytvárať aj v náročnom období choroby rodiča?
Láskyplné spomienky pomáhajú deťom vyvažovať bolesť, ktorú im prináša nevyliečiteľná choroba rodiča a jeho strata. Prečítajte si viac.
-
Pár slov vám, ktorí ste tiež stratili blízkeho
Laura absolvovala stretnutia skupín tínedžerov v Plamienku po tom, ako stratila staršieho brata. Po ich skončení napísala krátky list tínedžerom, ktorí ako ona tiež niekoho blízkeho stratili a rozhodujú sa, či sa prihlásiť do terapeutickej skupiny v Plamienku. Píše o svojom strachu a obavách,...
-
Plamienok som požiadala o pomoc pre seba a dcéru už v čase, keď bol môj manžel nevyliečiteľne chorý
Tamara sa zoznámila so svojím manželom Robertom v čase, keď mu zistili vážne, dlhodobé ochorenie krvi. Jeho stav sa celé roky postupne zhoršoval. Tamara požiadala o pomoc Plamienok pre seba i svoju 8-ročnú dcéru Mateu už v čase, keď jej manžel ešte žil. Dnes, po roku, tvrdí, že to bolo pre nich troch to najlepšie, čo...
-
Ťažkosti našej Megi sa zhoršovali, boli sme unavení a nevedeli ako ďalej. Plamienok nám pomohol
Megi je 17-ročné dievča s ochorením epidermolysis bullosa, ktorému sa hovorí aj “choroba motýlích krídel.” Koža je pri tejto genetickej diagnóze extrémne krehká, pri každom dotyku sa na nej vytvárajú bolestivé pľuzgiere a otvorené rany. Marián a Andrea, rodičia Megi,...
-
3 reakcie tínedžerov po strate blízkeho a ponuka letného terapeutického tábora v Plamienku
Puberta môže byť búrlivé obdobie a ak tínedžer stratí blízkeho, môže to byť ešte náročnejšie. Títo mladí ľudia totiž dospievajú s pocitom straty a smútku, a sami to zvládajú len ťažko. Hoci v tomto období života sú pre nich najdôležitejší rovesníci...
-
Doktorka Margaréta: Ako lekárka v Plamienku nepoznám rutinu
MUDr. Margaréta Bencelová kedysi ešte ako medička uvidela na chodbe lekárskej fakulty modrý plagátik, ktorý pozýval študentov na prednášku o detskej domácej paliatívnej starostlivosti. Dnes je už deväť rokov lekárkou Plamienka a tvrdí - táto práca je každý deň...
-
Ako tínedžerom po strate blízkeho ponúknuť letný terapeutický tábor
Tínedžeri sa po strate blízkeho často utiahnu do seba. Nechcú komunikovať s rodinou, priateľmi, okolím a na otázku, ako sa majú, odpovedajú, že sú OK. My, dospelí, ale cítime, že to tak nie je, že potrebujú pomoc. Čo vtedy robiť a ako s nimi nadviazať kontakt?
-
Bezplatný letný terapeutický tábor Plamienka sa blíži: Prihláste deti a tínedžerov, ktorí stratili blízkeho
S blížiacimi sa letnými prázdninami sa rodičia zamýšľajú, kam dajú dieťa do letného tábora. Plamienok každý rok v lete organizuje týždenný terapeutický tábor pre deti a adolescentov od 7 do 18 rokov, ktorí stratili blízkeho. Tábor je pre deti vždy bezplatný, financujeme ho...
-
Vďaka Plamienku môžem byť viac doma s chorým Viktorkom aj s dcérkami
Simona je mama troch detí. Okrem Viktorka s ťažkou vývojovou poruchou mozgu (7) má aj dve mladšie dievčatká – Mišku (3) a Rebeku (2). Viktorko je v starostlivosti Plamienka už tretíkrát. Aj vďaka tomu nemusí Simona opúšťať svoje dcérky na dlhý čas, aby mohla byť s ním v nemocnici....
-
Pomoc Plamienka sme brali ako “poslednú možnosť”, Dávidkovi sa však vo vašej starostlivosti polepšilo
Dávidko je 13-ročný chlapec s vážnym metabolickým ochorením, ktoré postihuje mozog i celé telo – leukodystrofiou. V starostlivosti Plamienka bol počas jedného roku a keď sa jeho stav zlepšil, mohli sme ho prepustiť do takzvaného “montoringu”.
-
V ťažkých chvíľach som sa učil milovať
Kapucín Peter pôsobí v komunite kapucínov v Kremnických baniach. Sprevádza ľudí na ich vnútornej ceste k láske a Bohu. Už roky pomáha Plamienku a chodí na stretnutia smútiacich rodín po strate blízkeho. Snaží sa byť im tak blízko, ako potrebujú.
-
Vďaka pomoci Plamienka môžeme so Zinkou doma prežívať vzácne chvíle
Michaela a Lukáš sú rodičmi maličkej, dvojmesačnej Zinky, ktorá má Edwardsov syndróm. Plamienok požiadali o konzultáciu už pred jej narodením. Boli rozhodnutí dieťatko si nechať a vďaka pomoci Plamienka mohli so Zinkou ísť domov rovno z pôrodnice.