Kedy je vhodný čas prísť na konzultáciu s psychológom, ak je rodič dieťaťa nevyliečiteľne chorý?

Kedy je vhodný čas prísť na konzultáciu s psychológom, ak je rodič dieťaťa nevyliečiteľne chorý?                                                       Kedy je vhodný čas prísť na konzultáciu s psychológom, ak je rodič dieťaťa nevyliečiteľne chorý?

Do Plamienka sa nám čoraz častejšie ozývajú rodičia detí, ktorých druhý rodič je vážne, nevyliečiteľne chorý. Rodičia sa často pýtajú, čo, kedy a ako deťom povedať, čo deťom nehovoriť, ako môžu deti reagovať, ako ich pripraviť na to, čo sa bude diať. Často sa však ozývajú až vtedy, keď je stav druhého rodiča už kritický alebo tesne po jeho strate. Kedy je vhodný čas prísť na konzultáciu s psychológom, ak je rodič dieťaťa nevyliečiteľne chorý?

Na to, aby dieťa zvládlo prijať tieto informácie potrebuje čas, podporu, blízky kontakt a opakované rozhovory. Je teda nápomocné, ak môžeme informácie rozdeliť do viacerých rozhovorov, a taktiež ak ich vieme prispôsobiť veku dieťaťa. Deťom, tak ako aj nám dospelým, pomáha dávkovanie informácií, aby sme mali čas na ich spracovanie a prijatie. Je preto dôležité, aby rodičia mohli hovoriť o týchto témach s deťmi včas. Čím skôr deťom povieme, čo sa s rodičom deje a zapojíme ich do nového rodinného fungovania, tým budú mať deti pocit väčšej istoty a bezpečia. Presný postup, ako a kedy hovoriť s dieťaťom počas nevyliečiteľnej choroby rodiča neexistuje. Prinášame vám však niekoľko tém, ktoré prináša život rodín, kde je jeden z rodičov nevyliečiteľne chorý.

Na začiatku sa dieťa potrebuje dozvedieť, že rodič je chorý. Zo skúsenosti vnímame, že deti dokážu zvládnuť prijať aj ťažkú informáciu, ak ju rodič s nimi zdieľa v otvorenom rozhovore, pravdivo, vo vzájomnej dôvere a pocite bezpečia. „Janko, asi si si všimol, že maminka je v poslednom čase viac unavená a častejšie chodíme do nemocnice. V nemocnici doktori maminke zistili chorobu, ktorá sa volá rakovina. Táto choroba nie je nákazlivá, prejavuje sa tak, že maminka je slabá, bolieva ju..., ... (iné príznaky, ktoré dieťa môže vnímať). Všetci spoločne aj s doktormi sa snažíme, aby bolo maminke lepšie.“

Ďalšou témou, ktorá je pre dieťa dôležitá je liečba. Potrebuje vedieť, kde a ako bude prebiehať. Tieto informácie dávajú deťom pocit bezpečia a istoty, pretože sú takto zapojené do diania v rodine. Rozumejú vďaka tomu, čo sa deje a čo môžu očakávať, čím zmenšíme priestor na možné domýšľanie a neistotu. „Maminka bude chodiť na liečbu do nemocnice. Dajú jej tam lieky, po ktorých sa môže chvíľu cítiť slabá, alebo ju môže bolieť bruško a bude potrebovať viac odpočívať. Tieto lieky môžu spôsobiť, že maminke vypadajú vlasy...“.

Ďašou náročnou výzvou je rozhovor o tom, že choroba sa nedá vyliečiť. Niekedy sa stane, že liečba nestačí a neprinesie vyliečenie. Deťom je vtedy dôležité povedať, že aj keď rodič stále bude dostávať lieky, aby sa cítil lepšie. Tieto lieky ochorenie nevyliečia. Potrebujú zároveň vedieť, čo bude teraz možno inak ako pretým. Napr. budeme všetci doma, bude k nám chodiť lekár a sestrička z hospicu a pod. Dodržiavanie rutiny, chodenie do školy, na krúžky alebo von s kamarátmi môže deťom v tomto období pomôcť a priniesť pocit istoty a „normálnosti“.

Keď sa priebeh ochorenia zhoršuje, deťom potrebujeme povedať, že sa môže stať, že o rodiča prídu. Tento rozhovor predstavuje veľkú záťaž na oboch rodičov. Návod, ako ho zvládnuť tak, aby deti trpeli čo najmenej, neexistuje. Deti sú veľmi vnímavé a mnoho vytušia. Počas konzultácie s psychológom Plamienka môžeme spoločne hľadať spôsoby, ako im túto skutočnosť oznámiť. „Teraz už neexistuje liek, ktorý by maminku vyliečil. Máme však lieky, ktoré jej pomôžu aby nemala bolesti.“ „Ak budeš chcieť, môžeš s maminkou stále tráviť nejaký čas, či už budeme spolu pozerať televízor, alebo jej môžeš prečítať kúsok z knižky.“ Zo skúseností vnímame, že ak sa aj v tomto náročnom období rodičom podarí nájsť silu aktívne vytvárať krátke chvíle, počas ktorých napriek bolesti zažijú deti v rodine momenty blízkosti a vzájomnej podpory, budú sa k ním môcť neskôr vracať ako k zdroju vnútornej sily.

Zaručený návod a postup, ktorý by pomohol všetkým deťom neexistuje. Ak však rodičia prídu na konzultáciu s psychológom Plamienka včas, vieme spoločne hľadať možnosti a spôsoby ako deťom tieto informácie postupne povedať. Konzultácie sú bezplatné a rodičia môžu o ne požiadať vyplnením online formulára. Spoločne na konzultáciách hľadáme, čo je najbližší krok, ktorý rodina môže urobiť, aby čas, ktorý im ostáva, bol naplňujúci a aby im pomohol zvládnuť aj ďalšie obdobie. A aby záťaž bola pre dieťa čo najviac znesiteľná.

Pomáhame vďaka dôvere a finančnej podporu ľudí, firiem a organizácií. Podporte nás prosím jednorázovým alebo pravidelným finančným darom 10€, aby pomoc pre deti, ktoré strácajú alebo stratili rodiča, bola dostupná. Ďakujeme. 




Mgr. Marcela  Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 21.9.2024
© 2024 PLAMIENOK n.o. Všeobecné obchodné podmienky