,,Volám sa Janka a mám 14 rokov. Pred dvoma mesiacmi som prišla o mamu, mala rakovinu. Bývam s mladšou 6-ročnou sestrou Eliškou a otcom. Posledné týždne pred jej odchodom bola mama v nemocnici. Keď ešte žila, otec sa po práci každý deň zastavil v nemocnici a domov prišiel až neskoro večer. Spolu sme za ňou chodievali cez víkendy.
Každý deň spolu s Eliškou chodíme ráno do školy. Po vyučovaní ju vyzdvihnem v družine a ideme spolu domov. Poobede jej pomáham s domácimi úlohami, pretože by to sama nezvládla. Keď je hladná, pripravím jej jedlo, a niečo si urobím aj pre seba. Občas ešte vybehnem do obchodu kúpiť čerstvé pečivo na raňajky a desiatu. Pozriem, či netreba zapnúť pračku, umývačku, vyniesť smeti. Keď je v byte na zemi veľa odrobín z jedla, povysávam. Večer nachystám oblečenie na ďalší deň pre nás obe, aby sme ráno mali viac času.
Otec veľa pracuje, aby sme mali z čoho žiť. Navrhol mi, aby som sa prihlásila na školu za kaderníčku. V budúcnosti tak nebudem mať problém s prácou. Súhlasila som, lebo má pravdu. Ale strihanie vlasov ma nebaví.
Mama mi veľmi chýba. Vždy bola pre mňa oporou, teraz musím byť silná ja..."
(detaily príbehu aj mená sú pozmenené)
Deti, ktoých rodič je vážne, nevyliečiteľne chorý, tušia alebo vedia, že čas, ktorý s ním môžu stráviť spolu, nebude dlhý. Zhoršovanie zdravotného stavu rodiča im prináša do života veľkú záťaž, ktorá sa do jeho úmrtia zvyčajne postupne zvyšuje. Úzkosť a obavy, čo sa bude diať, sú nielen pre dospelých, ale aj pre deti veľmi vyčerpávajúce. A to aj vtedy, ak „nevedia všetko“, pretože ju cítia z nás, dospelých. Čo robiť, ak cítme, že deti potrebujú aj odbornú psychologickú pomoc, ale odmietajú ju prijať...Ako deťom v tejto situácii doma pomôcť?
Psychickú záťaž detí zmierňujú blízke vzťahy
Požiadajme o pomoc a stretávajme sa s ľuďmi v rodine či okolí, s ktorými sa dieťa cíti dobre. Práve láskyplné vzťahy deťom dodávajú silu náročné obdobie zvládnuť. Pokúsme sa vcítiť a pochopiť, čo sa odohráva v srdci aj mysli dieťaťa a potom možno sami objavíme, ako mu pomôcť. Rozhovor s psychológom nám v tom môže veľmi pomôcť. Buďme trpezliví a netlačme ani na seba, ani na dieťa.
Keď sa v detstve po strate mamy stávame predčasne dospelými
Nie je zriedkavé, že adolescenti po strate rodiča prevezmú na seba veľa zodpovednosti, ktorú ich vrstovníci nemajú. Podobne ako Janka sa starajú o domácnosť, o svojich mladších súrodencov ako rodičia. Netrávia dostatok času s vrstovníkmi, dostatočne nerozvíjajú svoje záľuby, nemajú dostatok priestoru, aby boli „iba sami so sebou“.
Ak v tínedžerskom veku nemáme možnosť dostatočne objavovať svoju nezávislosť, nadväzovať nové priateľstvá, skúšať, čo nás baví a v čom sa nám darí, tento „nedostatok zážitkov“ môže mať významný dopad na kvalitu života v dospelosti. Často sa stáva, že sa v živote potom spoliehame výlučne sami na seba. Nevieme si vypýtať ani prijať pomoc, a to ani v obdobiach, keď ju skutočne potrebujeme. Život vnímame ako stresujúci a náročný, aj keď vonkajšie okolnosti tomu nemusia nasvedčovať. Odpočívať a užívať si prítomný okamih je pre nás ťažké, pretože sa sústreďujeme najmä na prácu, povinnosti a iné náročné aspekty života. Tento spôsob prežívania môže viesť k vyčerpaniu, pocitom úzkosti, nespokojnosti, osamelosti až depresii.
Smútenie po strate rodiča
Tínedžeri zvyčajne neradi plačú a neradi zdieľajú svoju zraniteľnosť s dospelými. Stáva sa, že prevezmú rolu „toho silnejšieho“ v rodine. Smútok po strate rodiča potlačia a namiesto toho sa podobne ako Janka sústredia na pomoc ľuďom okolo seba. Smútok však nie je možné potláčať celý život. Skôr či neskôr ich "dobehne", zvyčajne v dospelosti, keď už nemajú dostatok energie na jeho „kontrolovanie“.
V dospelosti na nich dolieha úzkosť, smútok a hlboký pocit samoty. Sú presvedčení, že ich nikto nedokáže pochopiť a musia si vo všetkom pomôcť sami. Smútok vždy potrebuje aj svedka, niekoho, kto nás vypočuje, pochopí, „na duši pohladí“. Inak nás začne ničiť – chorobami tela a duše (depresie, panické a úzkostné poruchy).
Ako tínedžerom po strate rodiča pomôcť nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a osobným rozvojom?
Je mimoriadne dôležité, aby tínedžeri pomáhali s chodom domácnosti, no zároveň mali dostatok času byť „iba tínedžermi“.
Pomôžte im objavovať a rozvíjať ich záujmy. Povzbuďte ich k učeniu sa nového jazyka, zapojeniu do športového klubu, venovaniu sa hudbe, umeniu či iným aktivitám. Jasne im dajte najavo, že tieto činnosti sú dôležité pre ich budúcnosť a osobný rozvoj, a že nechcete, aby sa ich život točil iba okolo rodinných povinností.
Povzbuďte ich stretávať sa s priateľmi. Povedzte im, že priatelia sú v živote veľmi dôležití. Vysvetlite, že práve v tínedžerskom veku majú príležitosť spoznať nových ľudí a vytvoriť si vzťahy, ktoré môžu byť zdrojom podpory a radosti na celý život. Podporte ich, aby trávili čas s priateľmi a budovali si vlastný sociálny okruh.
Ak tínedžerom pomôžeme nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou a osobným rozvojom, budú cítiť našu podporu. Táto rovnováha im uľahčí hľadanie cesty ako žiť so stratou rodiča, dodá im silu na osobnostný rast a pomôže im kráčať smerom k naplnenému a vyrovnanému životu.
V Plamienku ponúkame bezplatnú psychologickú pomoc pre rodiny s deťmi, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca. Ponúkame pomoc aj rodičom, ktorí stratili dieťa. Môžu požiadať o bezplatnú konzultáciu s psychológom.
Pravidelne vydávame články, podcasty a videá. Chceme s Vami zdieľať to, čím nás deti a rodiny obohacujú a čo sa z kníh naučiť nedá a čo sa učíme priamo od nich. Prihláste sa na odber nášho mesačného newslettra.
Bezplatne pomáhame deťom, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca a ich najbližším, a tiež rodičom, ktorí stratili dieťa, aby plnšie vnímali farby života. Podporte nás, prosím, pravidelným mesačným príspevkom 10 eur. Ďakujeme.