Ako učiteľ môže pomôcť žiakovi po strate blízkeho?

Ako učiteľ môže pomôcť žiakovi po strate blízkeho? Ako učiteľ môže pomôcť žiakovi po strate blízkeho?

Obsah tejto konkrétnej konzultácie sme zhrnuli do niekoľkých bodov, ktoré môžu pomôcť učiteľom ako postupovať v podobnej situácii. 
 
- Ak dieťa hovorí o strate otca so spolužiakmi a učiteľom, je to znak, že sa v triede cíti v bezpečí a dôveruje Vám.
Ak sa váš žiak bez obáv zveruje s tým, čo sa u nich doma stalo a čo cíti, je to ocenenie aj pre Vás. Znamená to, že škola a trieda sú pre neho bezpečným prostredím a má ku Vám dôverujúci vzťah. 
 
-Neprerušujte ho, keď hovorí  o rodičovi a o svojej strate a pozorne ho počúvajte. Je dôležité, aby dieťa vnímalo, že je pre vás dôležité ako sa cíti.
Nie je nič zlé na tom, ak sa dieťa zdôverí s tým, čo sa stalo v jeho rodine, ako sa teraz má a aké sú jeho pocity.  Ak vážne nenarúša vyučovanie, malo by mať priestor, aby Vám a spolužiakom o tom povedalo.
 
- Vysvetlite deťom v triede jednoduchými slovami, čo sa v rodine spolužiaka stalo. Uistite sa, že všetky deti  rozumejú, čo im vysvetľujete a že sa necítia zmätene.
Ak deťom jednoducho vysvetlíte, o čom spolužiak rozpráva, budú sa cítiť istejšie a budú môcť v triede vnímať v triede atmosféru prijatia a bezpečia. 
 
- Pripomeňte deťom, že aj ony môžu hovoriť o čomkoľvek, čo je pre nich dôležité  - o svojej rodine, priateľoch, spolužiakoch…
Trieda nie je len miesto, kde sa deti učia. Je to komunita, v ktorej trávia veľa času a kde môžu prejaviť aj svoje emócie či obavy. Čas, ktorý dokážete venovať ich prežívaniu, keď o ňom hovoria, prispeje k ich osobnému rastu a buduje dobré vzťahy medzi deťmi navzájom aj  ich dôveru k pedagógom.
 
- Po vysvetlení pokračujte vo vyučovaní
Ak venujete pozornosť tomu, čo sa udialo a tému láskyplne uzavriete, budete môcť pokračovať v naplánovanom programe a deti sa budú môcť v ďalšom priebehu vyučovania sústrediť na učivo.
 
- Venujte dieťaťu, ktoré stratilo rodiča, individuálnu pozornosť a priebežne sledujte ako sa má a ako sa prejavuje. Ak cítite, že dieťa potrebuje profesionálnu starostlivosť, požiadajte o bezplatnú konzultáciu s psychológom v Plamienku.
Budeme spolu hľadať spôsob, ako dieťaťu pomôcť v škole i mimo nej.
 
Kedy nás môžete kontaktovať?
- keď sa dieťa správa, akoby sa nič nestalo
- keď zle spáva, ničí veci okolo seba, je podráždené
- keď je apatické a nemá záujem o hru či o kontakt s kamarátmi
- keď jeho správanie je výrazne iné ako bolo pred stratou blízkej osoby
- keď má dieťa zrazu problémy s učením
- keď stráca energiu počas hodín
- keď má problémy s koncentráciou
- keď pociťuje strach, úzkosť, hnev
- keď máte akúkoľvek otázku, ktorá súvisí s pomocou dieťaťu po strate blízkeho

V Plamienku ponúkame bezplatnú psychologickú pomoc pre rodiny s deťmi, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca. Ponúkame pomoc aj rodičom, ktorí stratili dieťa. Môžu požiadať o bezplatnú konzultáciu s psychológom.

Pravidelne vydávame články, podcasty a videá. Chceme s Vami zdieľať to, čím nás deti a rodiny obohacujú a čo sa z kníh naučiť nedá a čo sa učíme priamo od nich. Prihláste sa na odber nášho mesačného newslettra.
 
Bezplatne pomáhame deťom, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca a ich najbližším, a tiež rodičom, ktorí stratili dieťa, aby plnšie vnímali farby života. Podporte nás, prosím, pravidelným mesačným príspevkom 10 eur. Ďakujeme.
Mgr. Marcela  Fuknová
Mgr. Marcela Fuknová 6.2.2025
© 2025 PLAMIENOK n.o. Všeobecné obchodné podmienky