AKO POMÔCŤ DIEŤAŤU, KTORÉ STRÁCA CHORÉHO RODIČA, ALE ODMIETA PSYCHOLOGICKÚ POMOC


Deti, ktoých rodič je vážne, nevyliečiteľne chorý, tušia alebo vedia, že čas, ktorý s ním môžu stráviť spolu, nebude dlhý. Zhoršovanie zdravotného stavu rodiča im prináša do života veľkú záťaž, ktorá sa do jeho úmrtia zvyčajne postupne zvyšuje. Úzkosť a obavy, čo sa bude diať, sú nielen pre dospelých, ale aj pre deti veľmi vyčerpávajúce. A to aj vtedy, ak „nevedia všetko“, pretože ju cítia z nás, dospelých. Čo robiť, ak cítme, že deti potrebujú aj odbornú psychologickú pomoc, ale odmietajú ju prijať...Ako deťom v tejto situácii doma pomôcť?
Psychickú záťaž detí zmierňujú blízke vzťahy
Psychickú záťaž detí zmierňujú blízke vzťahy
Požiadajme o pomoc a stretávajme sa s ľuďmi v rodine či okolí, s ktorými sa dieťa cíti dobre. Práve láskyplné vzťahy deťom dodávajú silu náročné obdobie zvládnuť. Pokúsme sa vcítiť a pochopiť, čo sa odohráva v srdci aj mysli dieťaťa a potom možno sami objavíme, ako mu pomôcť. Rozhovor s psychológom nám v tom môže veľmi pomôcť. Buďme trpezliví a netlačme ani na seba, ani na dieťa.
Je dôležité, čo dieťaťu poviete pred prvým stretnutím s psychológom
Deti môžu pociťovať strach a obavy z neznámeho prostredia a novej situácie, ktoré návšteva psychológa vyvoláva. Pomôžeme im, ak im návštevu pred stretnutím priblížime.
“V Plamienku pomáhajú aj rodičom, deťom alebo tínedžerom, ktorých mamina alebo ocino sú vážne chorí. Chcel/a by som, aby sme tam spoločne išli, a aby nám v tomto období pomohli. Najprv by sme boli s pani psychologičkou na stretnutí spoločne. Potom na chvíľku budeš môcť byť s pani psychologičkou sám/sama. Zahráte sa spolu, alebo si budete kresliť, maľovať, niečo si postavíte zo stavebnice, možno sa porozprávate. Ak nebudeš chcieť hovoriť, nemusíš. Na tomto stretnutí sa navzájom trošku spoznáme. Stretnutie bude trvať 30-45 minút. Vyskúšajme to spolu, uvidíme, ako sa tam budeme cítiť.“
Prečítajte si viac o tom, ako s deťmi o stretnutí s psychológom hovoriť: Čo povedať dieťaťu, ktoré stráca alebo stratilo blízkeho, pred prvou návštevou v Plamienku?
Dieťa absolvovalo stretnutie s psychológom, ale na ďalšie ísť nechce
Ak ako rodičia cítime, že dieťa potrebuje pomoc, ale zároveň ju odmieta, môže byť takáto situácia veľmi frustrujúca. Pomôcť dieťaťu aj dospelému dokážeme len vtedy, keď prejaví záujem o vzťah a otvorí sa možnosti pomoci.
Prediskutujte s psychológom dôvody, prečo dieťa stretnutia s psychológom odmieta
Ak sa nám ich podarí nájsť a pochopiť, ľahšie nájdeme spôsoby ako dieťaťu pomôcť. Najčastejšie dôvody prečo dieťa odmieta pravidelnú pomoc psychológa:
- Dieťa funguje v „režime prežitia.“ Dieťa dlhodobo žije v strese a je tak vyčerpané, že nemá vnútornú kapacitu nadviazať nový hlbší vzťah a prijať pomoc.
- Nedôvera a negatívne skúsenosti. Ak dieťa nemá dôveru v dospelých alebo už malo negatívne skúsenosti s autoritami, môže byť voči psychológovi skeptické.
- Nedostatok porozumenia. Ak dieťa nerozumie, prečo by malo navštíviť psychológa, alebo aký to má preň prínos, môže odporovať tejto myšlienke.
- Pocit hanby a stigmy. Staršie deti a dospievajúci môžu vnímať návštevu psychológa ako prejav svojej "slabosti" alebo ako niečo, za čo sa treba hanbiť. Nechcú byť v skupine kamarátov „iní“. Alebo zdravotný stav chorého rodičia a jeho správanie môže byť dôvodom, že sa za neho hanbia a preto sa o tom nechcú s nikým rozprávať.
- Strach z hodnotenia a trestu. Niektoré deti sa obávajú, že ich budú psychológovia "súdiť" alebo, že to, čo psychológovi povedia, bude oznámené rodičom.
- Dieťa môže cítiť, že problém zvláda samo alebo si neuvedomuje, že potrebuje pomoc. Častejšie sa to stáva v rodinách, kde aj zdravý rodič odmieta pomoc a snaží sa situáciu zvládnuť sám.
- Dieťa kopíruje rodiča. Ak rodič sám má pocit, že nepotrebuje pomoc, dieťa môže cítiť, že aj ono by malo byť „silné“.
- Rodičovský nátlak. Ak sa dieťa cíti tlačené zo strany rodičov, aby pomoc psychológa prijalo, môže protestovať z princípu.
- Dieťa a psychológ nedokážu nadviazať vzťah.
Prijať pomoc v čase, keď je rodič dieťaťa nevyliečiteľne chorý, môže byť pre dieťa náročné. Niekedy pomôže, ak ho netlačíme, aby pomoc psychológa prijalo, ale zároveň vie, že pomoc môže prijať neskôr. Dieťa potrebuje cítiť, že sa o jeho vnímanie zaujímame a je pre nás dôležité. „Ak by si niekedy cítil, že potrebuješ niekoho, s kým môžeš hovoriť, môžeme sa o tom znovu porozprávať.“
Ak rodič, ktorý stráca partnera, príjme psychologickú pomoc, pomôže zvyčajne aj svojmu dieťaťu
Dieťa zvyčajne ľahšie príjme pomoc, ak pomoc príjme aj rodič. Ak cítite, že Vaše dieťa potrebuje pomoc psychológa, ale odmieta ju a vy máte kapacitu, skúste ju prijať. Počas terapeutických stretnutí môžete získať náhľad, inšpiráciu a podporu, ako svoje dieťa sprevádzať náročným obdobím. Dieťaťu tak ukazujete, že prijať pomoc je prejavom vnútornej sily a nie „slabosti či zlyhania“ a bude si to s najväčšou pravdepodobnosťou pamätať celý život. Naše deti sa učia ako zvládať ťažkosti života od nás, dospelých.
V Plamienku ponúkame bezplatnú psychologickú pomoc pre rodiny s deťmi, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca. Ponúkame pomoc aj rodičom, ktorí stratili dieťa. Môžu požiadať o bezplatnú konzultáciu s psychológom.
Pravidelne vydávame články, podcasty a videá. Chceme s Vami zdieľať to, čím nás deti a rodiny obohacujú a čo sa z kníh naučiť nedá a čo sa učíme priamo od nich. Prihláste sa na odber nášho mesačného newslettra.
Bezplatne pomáhame deťom, ktoré stratili rodiča alebo súrodenca a ich najbližším, a tiež rodičom, ktorí stratili dieťa, aby plnšie vnímali farby života. Podporte nás, prosím, pravidelným mesačným príspevkom 10 eur. Ďakujeme.

MUDr. Mária Jasenková
23.1.2025